................................................................

................................................................

2009-01-29

Dzieci na starych pocztówkach


Wszystkie karty pochodzą sprzed I wojny światowej. Świadczy o tym data na stemplu pocztowym. Często też, piszący wpisywali datę.


Jedne z najstarszych pocztówek w kolekcji. Pochodzą one z czasów, kiedy nie przewidywało się na nich miejsca na korespondencję. Ostatnie dwie, są tego przykładem. Pokazuję ich obie strony. Wysłano je z Gniezna w maju 1905 roku.

4 komentarze:

 1. Pięknie w tej Twojej szufladzie. Będę zaglądać!
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dear Liliany,
  so many beautyful postcards. I´m getting enviously about it. I will try to show you my postcards from my babcia next week. Most of the card she got from soldiers during the first WW. Unfortunately they are no childrens-postcards. If you want, you can have a look at my blog.
  Sorry, that I´m writing in english, but my polish is verry, verry..... bad. I´m not able to learn something from my husband.
  Greetings from Cologne
  Maria

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie do końca się z tym zgodzę. Te, które miały pełny nadruk z tyłu z reguły miały na awersie mały obrazek na jasnym tle. To własnie to jasne tło miało słuzyć za miejsce do pisania. Dość krótko istniały kartki w takiej formie, bo dostrzezono walory artystyczne zdjęć i dlatego powrócono do starego typu pocztówek z pełnym nadrukiem na awersie. Niekiedy można spotkac pocztówki z okresu secesji gdzie na przodzie mimo obrazka ktos coś ręką napisał zapominając, że z tyłu ma duzo miejsca.
  Pozdrawiam i podziwiam kolekcje pocztówkową.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne pocztówki. Podziwiam. Zapraszam do zobaczenia mojej kolekcji: http://arkadia-bonumest.blogspot.com/
  Pozdrawiam świątecznie :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty