................................................................

................................................................

2010-03-21

Barbara Radziwiłłówna z Oleska

W ubiegłorocznym, lipcowym wpisie szkicując Zamek Olesko nie pokazałam tego, co zrobiło na mnie szczególne wrażenie. Nie mogłam pokazać, ponieważ był zakaz fotografowania w jego wnętrzach a było tam 16 wieczne, marmurowe popiersie Barbary Radziwiłłówny.


Dla mnie zupełnie nie znane. Przedstawia postać Radziwiłłówny nie podobną do jakiegokolwiek znanego mi wcześniej portretu. A najprawdopodobniej – taka była!

I... oto właśnie ukazała się w serii Muzea Ukrainy malutka książeczka: Zamek w Olesku : przewodnik. Napisana przez Tatianę Sabodasz, z ukraińskiego przetłumaczona przez Andrzeja Otko. Zdjęcia: Włodymyr Wasyńczuk i Roman Szyszak.

W niej było zdjęcie ))) Pozwoliłam sobie je tu zamieścić.

Rzeźbiarz popiersia nieznany. Autorka przypuszcza, że był to Giovani Maria Mosca zwany Padovano. Do Polski przybył z Padwy w 1530 i pozostał tu przez 44 lata, aż do swojej śmierci.
Barbara Radziwiłłówna urodziła się w 6 grudnia 1520 lub 1523 roku, zmarła 8 mają 1551. Żoną Zygmunta Augusta została w 1547 roku a królową 7 grudnia 1550, w prezencie urodzinowym ))) i była nią tylko pół roku (((

3 komentarze:

  1. Bardzo to ciekawe jest. Szlachetną masz pasję. zazdroszczę i podziwiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezwykła ta rzeźba.Znowu zapałałam rządzą posiadania(;

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty