................................................................

................................................................

2012-01-07

Porzellanfabrik Sorau. Porcelana z Żar

Wystawę tych cudeniek obejrzałam w zeszłym tygodniu w Gorzowie Wielkopolskim.

Porcelana z Sorau(NiederLausitz), obecnie Żary. Porzellanfabrik założył tam w 1888 roku Gustaw Otręba. Po roku przekształcił ją w spółkę z Franzem Bohme, by w 1892 roku odsprzedać mu również swoje udziały. Fabryka kilkukrotnie zmieniała właścicieli ale trwała nieprzerwanie od 1888 roku do 1945. Nie przetrwała "wyzwolenia".

Najwyższej klasy porcelana i wzornictwo. Wystawa niepowtarzalna, bo składająca się ze zbiorów kolekcjonerów.Talerz reklamowy Fabrikporzellan Sorau


Herb miasta Żary, Sorrau
Zbiór małych filiżaneczek do kawy. Zrobiłam przybliżenia niektórych, bo każda z nich, to dzieło sztuki samo w sobie. A jakie mają uszka !!! Warto powiększyć sobie zdjęcie :)
Jakie piękne barokowe :) art deco


7 komentarzy:

 1. Ale śliczności, ja uwielbiam filiżanki. Możesz podać gdzie dokładnie jest ta wystawa? Do Gorzowa nie mam tak daleko chętnie bym z bliska te cudeńka pooglądała. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystawę można obejrzeć do końca stycznia w Gorzowie w Oddziale Muzeum Lubuskiego w Spichlerzu, który po remoncie prezentuje się wspaniale. Tu link do strony z adresem i godzinami otwarcia, http://www.muzeumlubuskie.pl/index.php?limitstart=6 Pozdrawiam i życzę przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna kolekcja! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że fabryka nie przetrwała wyzwolenia, podobnie jak obecnie wiele nie przetrwało "powrotu demokracji".
  Żałuję, że nie dam rady obejrzeć wystawy własnymi oczyma - pewnie wciągnęło by mnie na wiele godzin.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Warto dodać, że większość pokazanych eksponatów pochodzi ze zbiorów Państwa Gatys autorów wielu cennych publikacji o śląskiej porcelanie. Ja sobie najbardziej cenię ich wydanie encyklopedyczne: Encyklopedia Śląskiej Porcelany, gdzie cały jeden rozdział obejmuje porcelanę żarską.

  OdpowiedzUsuń
 6. Porcelana eksponowana na wystawie pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Żarskiej Porcelany a w szczególności
  Sławomira Falkowskiego.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty