................................................................

................................................................

2013-05-12

Spreewald. Jednodniowa wycieczka

Jest to tak piękna kraina, że trzy lata pod rząd w maju robię tam jednodniowy wypad. Nie mogę się oprzeć. Płynąc wzdłuż kanałów Sprewy, ogląda się z poziomu łodzi taki bajkowy świat.

W 1991 Spreewald został uznany za rezerwat biosfery UNESCO. Jest dziwną krainą, położoną na terytorium Niemiec a zamieszkałą przez Słowian. Serbowie łużyccy żyją tam od VI wieku. Posługują się językami górnołużyckim na terenie Górnych Łużyc i dolnołużyckim na terenie Dolnych Łużyc.

Jak nazwa wskazuje kraina jest położona nad Sprewą na leśnym terenie. Jest to teren bardzo malowniczy, ponieważ na terenie Spreewaldu Sprewa została specyficznie ukształtowana przez lodowiec. Tworzy tu niesamowitą plątaninę naturalnych kanałów, ich odnóg i odnóżek ciągnących się w sumie przez 970 km. Pomiędzy nimi, na wysepkach, stoją domostwa do których najczęściej jedyną drogą dotarcia jest kanał i powszechnie używane płaskodenne łodzie.

Wszystko to tworzy z tej krainy dużą atrakcję turystyczną. Nad kanałami zbudowano kilka drewnianych mostków z rynnami do przeprowadzania rowerów, przez co krzyżują się tutaj szlaki rowerowe i kajakowe, a także wypływają stąd liczne łodzie płaskodenne do przewozu turystów. Najdogodniejszą bazą wypadową jest miasteczko Lübbenau. Można tu wynająć kajaki, rowery, lub większą grupą wynająć łódz z "gondolierem". Warto się tam wybrać.

Tu, na zdjęciach sprzed trzech lat, zieleń bardziej rozwinięta, kwitną już rododendrony i azalie

2 komentarze:

  1. Rzeczywiście bajkowy świat. Dziękuję za wspaniałą fotowycieczkę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Tajemniczy i piekny, skorzystam z podpowiedzi.
    Pozdrawiam i gratuluje debiutu gazetowego:))
    Kasia z Alzacji

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty