................................................................

................................................................

2016-08-29

Opactwo Léhon = Abbaye Saint-Magloire de Léhon

Opactwo Léhon, którego partonem jest św. Magloire biskup z Dol, bretoński święty żyjący w 6 wieku. Jak w większości klasztorów wzesnochrześcijańskich jest to przeplatanie się stylu romańskiego z gotykiem. Cegły z kamieniem. Tu dodatkowo jest wiele elementów drewnianych. W tym stropy, które bretończycy budowali własną, znaną sobie skądinąd i sprawdzoną techniką. Techniką odwróconej łodzi, bo w budowaniu łodzi byli doświadczeni i mieli fachowców dostatek.

  W tym miejscu, w pobliżu Dinan, już w 9 wieku powstała pierwsza budowla sakralna. W wiekach póżniejszych rozbudowywana i przebudowywana.  Na zdjęciach: romański portal do kościała jak i kościół pochodzi z 12 wieku.  Krużganki wirydaża z 15 wieku. W 17 wieku przebudowano romańsko- gotycką salę refektarza. 
Pomieszcenie ze sklepieniem drewnianym, budowanym wspomnianą przeze mnie, techniką łodzi rybackich, to dawny refektarz. Tu mnisi spotykali się na posiłkach a obecnie udziela się tu ślubów nowożeńcom. Proszę zwrócić uwagę na współczesne ale świetnie pasujące tu witraże, których autorem jest jak widać wielki mistrz, nie żyjący już Gérard Lardeur. Oryginalne witraże nie wytrzymały wybuchów w czasie drugiej wojny światowej.

Drewnianymi schodami udajemy się wyżej do pomieszczeń strychowych i tu dopiero widać kunszt ciesielski.
1 komentarz:

Popularne posty