................................................................

................................................................

2012-10-04

DWA KLASZTORY: Klasztor Chorin i Opactwo Fontevraud

Tak się złożyło, oglądałam niedawno dwa gotyckie zespoły klasztorne zaliczane do największych i najpiękniejszych. Obecnie, oba w częściowej ruinie. Każdy piękny na swój sposób ale w kontekście drugiego, nabiera dodatkowego wymiaru. Jeden z kamienia wapiennego, jasny w odcieniach bieli i szarości. Drugi z cegły. Dużej cegły gotyckiej, w szerokiej palecie odcieni czerwieni. Jeden z elementów wykutych, drugi z ulepionych:) Moja mania robienia zdjęć zaowocowała fotoreportażem, do którego obejrzenia zapraszam:) Oto Klasztor Chorin.
Piękny, gotycki zespół klasztorny z 14 wieku, zaliczany jest do najcenniejszych przykładów gotyku ceglanego. Położony w pobliżu miasta Chorin(Brandenburgia, Niemcy).
Proszę poświęcić jeszcze chwilkę na obejrzenie Opactwa Fontevraud - Fontevraud l'Abbaye. Klasztor został ufundowany w 1101 roku a pierwsze zabudowania powstały w 1117 roku. Jest przykładem stylu romańskiego i gotyckiego. Zbudowano go z kamienia wapiennego. Jest to materiał nietrwały i nieodporny na wpływy atmosferyczne, dlatego skorodowane i wypłukane kamienie musiały być sukcesywnie wymieniane. Obecnie niektóre fragmenty opactwa wyglądają jak nowe. Pochowany został tam Henryk II Plantagenet i jego najbliźsi: żona, syn - Ryszard Lwie Serce, córka, wnuk i żona najmłodszego syna.
Ten piękny budynek, który wygląda jak kaplica, był kuchnią zakonną a liczne wieżyczki są - po prostu - kominami :) Warto sobie powiększyć zdjęcie i obejrzeć kunszt tej budowli. Na dalszych zdjęciach można obejrzeć wnętrze kuchni i otwory kominowe od dołu. Wokół głównego pomieszczenia wyposażonego w największe kominy, zbudowano wnęki posiadające własne, mniejsze kominy. Budowniczy tej kuchni zadbali o komfort gotowania w niej i wentylacji.

2 komentarze:

  1. piękny.... majestatyczny i tajemniczy, z ciekawymi detalami....
    lubię takie obrazowe posty....cieszą moje oczy....
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Готика!Это очень красиво! Древние стены... сколько они видели...

    OdpowiedzUsuń

Popularne posty